Neden Yoğuşmalı Kombi Tercih Edilmelidir? - NOKTA ISITMA | ISITMA SEKTÖRÜNDE İSTİKRAR

ISITMA VE KLİMA MALZEMELERİ PAZARLAMA A.Ş.

NOKTA ISITMA GÜVEN, TECRÜBE, İSTİKRARGÜLERYÜZ, MUTLU MÜŞTERİ DEMEKTİR

İçeriğe git

Ana menü:

Neden Yoğuşmalı Kombi Tercih Edilmelidir?

ÇETİN ÇAKMAKÇI
FERROLİ Genel Müdürü
Yoğuşmalı kombilerin çalışma mekanizması konvansiyonel kombilerle benzerlik taşır ancak yoğuşmalı kombilerin en büyük farkı; dışarı atılan su buharının sıcaklığını da ısıtmaya dönüştürebilme özelliğidir. Yoğuşma(yoğunlaşma) teknolojisi sayesinde dışarı atılan gaz halindeki su buharı yoğunlaştırılarak sıvı hale dönüştürülür. Bu da ilave bir ısının açığa çıkmasına sebep olur, bu ısı da ısıtma için tekrar kullanılabilir.
Öncelikle, Ferroli yoğuşmalı kombiden elde edilen ısı verimliliği yaklaşık yüzde 109 oranındadır. Bu rakamı konvansiyonel kombilerle kıyaslayacak olursak yoğuşmalı kombilerin yüzde 17 oranında daha verimli olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Yoğuşmalı kombiler aynı enerjiyle daha fazla ısıtma gücüne sahip olduğundan dolayı enerji israfını büyük oranda azaltır.
Yakın gelecekte küresel ısınmanın insan yaşamına olacak olumsuz etkisi göz önüne alındığında bireysel ve kurumsal olarak herkese önemli görevler düşüyor. Biz Ferroli olarak ürünlerimiz de yaptığımız yeniliklerle, enerji kaynaklarının dengeli ve ekonomik olarak kullanımına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Son olarak alanında uzman ve bağımsız bir kurum olan Yıldız Teknik Üniversitesi ile işbirliği yaparak ürünlerimizdeki enerji verimliliğini TSE ve CE belgelerinin yanı sıra bir kez daha tescilledik.
Türkiye’de yaklaşık olarak 3.500.000 adet kombi kullanıldığı öngörülüyor. Dört kişilik bir ailenin ortalama yıllık doğalgaz gideri 1.200 TL olarak kabul edilirse Türkiye’nin ısınma amaçlı toplam yakıt gideri; 3.500.000 adet X 1.200 TL = 4.200.000.000 TL olur. Ferroli Yoğuşmalı kombi verimi yaklaşık % 109 iken konvansiyonel kombi verimi ise % 93’tür. İkisinin arasında %17’lik fark bulunuyor. Ortalama bir hesap ile maliyetler %17’lik oranda kısılacağından, Türkiye’deki tüm kombilerin yoğuşmalı olması durumunda yapılacak tasarruf ise, 4.200.000.000 TL X 0,17 = 714.000.000 TL’dir.
İçeriğe dön | Ana menüye dön